Ресурси
Објављена публикација "Погледи на партнерство"
Истраживачки извештај је настао је као део пројекта „Дијалог промена“. Аутори извештаја су Александра Ђуровић, Горан Радловачки, Јелена Јеринић и Владимир М. Павловић.
ДетаљнијеМлади и интеркултуралност у Србији
Као кључне изазове у примени интеркултуралности у образовању, овај документ препознаје недовољну координисаност у примени интеркултуралности од стране релевантних актера, као и често одсуство примене „међупредметног приступа" у интеркултуралном образовању.
ДетаљнијеМодели локалне подршке женском предузетништву
Европски покрет у Србији- Краљево, израдио је публикацију „Модели локалне подршке женском предузетништву" са циљем истицања значаја и законских могућности за развијање локалних капацитета за оснаживање жена у развијању предузетничких активности.
ДетаљнијеАнализа о утуживости економских и социјалних права у Србији
Свеобухватна анализа утуживости еконосмких и социјалних права у Србији испитује у којој мери су економска и социјална права загарантована и заштићена у Србији, као и недостатке постојећих механизама заштите.
ДетаљнијеПредлог практичне политике: Увођење медијске писмености на факултетима
Новосадска новинарска школа креирала је документ практичне политике, којим се предлаже увођење медијске и информационе писмености као обавезног предмета на свим факултетским смеровима где се образују будући просеветни радници.
ДетаљнијеНацрт Посебног протокола за заштиту деце од насиља у спорту и спортским активностима
Ужички центар за права детета (УЦПД) је у сарадњи са Министарством спорта иницирао процес израде и креирао нацрт Посебног протокола за заштиту деце од насиља у спорту и спортским активностима, који произилази из Општег протокола за заштиту деце од насиља, усвојеног од стране Владе Републике Србије почетком 2022. године и изради Приручника за примену Посебног протокола
ДетаљнијеСмернице за стицање и регистрацију статуса социјалног предузетништва
У циљу објашњавања на који начин социјална предузећа, у различитим правним формама, могу да стекну тај статус, какве измене је потребно да донесу како би добили тај статус, и какве обавезе проистичу из тог статуса, изађене су Смернице за стицање и регистрацију статуса социјалног предузетништва. Смернице немају правну снагу, већ су направљене са идејом да помогну читаоцима да боље разумеју Закон и начине његове примене.
ДетаљнијеОцена стања квалитета ваздуха у Лесковцу
Чланови организације Тим 42 израдили су истраживање у циљу прикупљања свих расположивих информација о загађењу ваздуха на територији града Лесковца како би се што прецизније одредило стање квалитета вазхуда.
ДетаљнијеМере активне политике запошљавања из угла жена 45+
Публикација даје преглед најновијих налаза о факторима који утичу на запошљивост жена, представља активне мере тржишта рада са прегледом статистике о учешћу жена у овим мерама. Један део посвећен је налазима квалитативног истраживања корисница програма НСЗ и њихових саветника за запошљавање. Публикација нуди и различите препоруке за наведену област.
ДетаљнијеЕфикасност програма психосоцијалне подршке
Иницијалне процене менталног здравља у три циљне популације: младих, особа у кризи и саријих особа показују да су ове приоритетне групе у великој мери психички угрожене. Учесталости депресије и анксиозности, као и осталих психолошких карактеристика указују на велику акутну потребу за додатном психолошком и психосоцијалном подршком.
ДетаљнијеМедијска писменост на факултетима за образовање учитеља и наставника
Новосадска новинарска школа спровела је истраживање са циљем увида у канале којима просветни радници стичу знања о медијима и медијској писмености током школовања за наставнички позив. Методом дубинских интервјуа са универзитетским професорима израђена је анализа реализације предмета Медијске писмености на факултетима као и реакције студената на исти.
ДетаљнијеПубикација „Стипендије за ученике и студенте са хендикепом у јединицама локалне самоуправе у Републици Србији“
Удружење студената са хендикепом спровело је истраживање са циљем увида у постојеће конкурсе за ученичке и студентске стипендије које додељују јединице локалних самоуправа. Истраживање имало је циљ да утврди постојање критеријума за стипендирање ученика и студената са хендикепом. Публикација даје преглед свих 145 општина и градова у Републици Србији као и инструмената стипендирања, уколико постоје, ученичке и/или студентске стипендије. Истраживање је реализовано од августа до новембра 2021.
ДетаљнијеРазвој локалне Стратегије отворених података града Панчева - дијалогом ка бољим локалним јавним политикама
Центар за едукацију и транспаретност спровео је анализу применом методе анализе садржаја и интервјуа са запосленима, са циљем да истражи постојеће капацитете Градске управе у Панчеву за покретање и реализовање процеса отварања јавних података који се прикупљају у оквиру њене надлежности на локалном нивоу.
ДетаљнијеПредлог практичних политика за безбедност и заштиту деце од насиља у спортским активностима
Ужички центар за права детета, креирао је „Предлог практичних политика за безбденост и заштиту деце од насиља у спортским активностима“. Предлог практичних политика има за циљ да дефинише општи појам, кључне активности, кључне актере и кључне елементе у изградњи система заштите деце од насиља у спортским активностима, а на основама постојећег нормативног уређења спортских активности и нормативног уређења заштите деце од насиља.
ДетаљнијеИзвештај о социјалном задругарству 2016 - 2022
Извештај о социјалном задругарству је настао у сарадњи задружног, академског и цивилног сектора. Циљ Извештаја је да пружи информације о постигнућима и развојном окружењу домаћег социјалног задругарства чији је развитак у самом повоју. Извештај прати првих 6 година развоја социјалног задругарства, у периоду од почетка примене Закона о задругама Републике Србије у јануару 2016. године до јануара 2022. године.
ДетаљнијеМониторинг извештај о степену укључености организација цивилног друштва у дијалог са јавним властима код пројеката ЈПП
Институт за територијални економски развој – ИнТЕР је израдио Мониторинг извештај о степену укључености организација цивилног друштва у дијалог са јавним властима код пројеката јавно-приватног партнерства (ЈПП) који је претходних дана представљен на округлим столовима у Општини Топола, Општини Пландиште и Општини Бечеј.
ДетаљнијеОбјављена публикација „Полиција по нашој мери“
Удружење „Да се зна!“ израдило је „Приручник за правилно поступање по пријавама противправних инцидената над ЛГБТ+ особама“. Публикација описује постојеће процедуре и изазове у раду полиције са квир особама, са освртом на политички контекст у коме функционишу институције у Републици Србији, и даје низ препорука за изградњу стабилног система подршке и заштите у процесима противправних инцидената мотивисаних хомофобијом и трансфобијом.
ДетаљнијеВодич за јединице локалне самоуправе: „Дијалогом до ориГИнал производа“
Савез „Оригинал Србија“ креирао је публикацију која представља основ за модел сарадње удружења произвођача и јединице локалне самоуправе за подршку сертификације производа са ознаком географског порекла. Водич је креиран са циљем упознавања локалних самоуправа са системом ознаке географског порекла као једним од потврђених модела ЕУ у развоју локалне заједнице у раралним срединама.
ДетаљнијеПубликација: „Управљање пандемијом - научене лекције за сигурнију будућност“
Београдски центар за безбедоносну политику израдио је публикацију, која је настала у оквиру истраживања које је спроведено од октобра 2021.године до марта 2022.године. Анализа садржи одређене препоруке неопходне за побољшање управљања пандемијом COVID-19, евентуално и неке друге пандемије у будућности.
ДетаљнијеАлексиначка АРМија против насиља: Истраживање о насиљу над женама у оквиру пројекта АЛАРМ
Друштво за развој креативности је у склопу пројекта „Аларм“, реализовало је истраживање ставова сеоских жена о насиљу, начинима борбе против насиља и њиховом активном укључивању у превентивне активности и борбу против насиља.
Детаљније