Вести
01.06.2023.
Делегација програма „Дијалог промена“ у Студијској посети Шведској – размена пракси дијалога цивилног друштва и јавних власти
Унапређивање специфичних знања и вештина везаних за дијалог са јавним властима, осмишљавање, праћење јавних политика, умрежавање и упознавање са праксама дијалога ОЦД и јавних власти у Шведској били су неки од циљева Студијске посете коју је организовала Београдска отворена школа у партнерству са Олоф Палме центром.
Студијска посета Стокхолму, одржана је у периоду од 22. до 27. маја 2023. године у оквиру Програма „Дијалог промена“ и окупила је Делегацију од 15 представника из редова организација цивилног друштва које су подржане кроз Програм Дијалог промена, али и представнике организација и инситуција попут Универзитета у Београду и Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
Током петодневне посете, учесници су имали прилику да посете различите институције и организације, и подробније се из различитих перспектива упознају са праксама дијалога, механизмима учешћа организација у процесима доношења одлука, изазовима са којима се суочавају и како их превазилазе, како унапређују праксе које доприносе одрживости или развоју неких другачијих програма подршке у складу потребама локалних заједница на којима делују и слично. У наставку текста следи сажет приказ рада инситуција и организација које су посећене.
Кружоци образовања одраслих као подршка интеграцији у Шведско друштво
Првог дана посете српска делегација окупљена око програма Дијалог промена, посетила је ABF, Удружење за образовање радника, једну од најстаријих организација која послује преко 100 година и која нуди широк спектар образовања, обуке, културе и места за састајање водећи рачуна да образовне услуге буду доступне свим категоријама становништва. Посебно су значајни по пружању услуга образовања одраслих и подршке интеграцији. Свој рад заснивају на концепту Folkbildning образовања.
Дискусија са Агенцијом за младе и цивилно друштво
У периоду председавања Шведске ЕУ, делегација је искористила прилику да се упозна и са праксама инситуција надлећних за питања младих и организација цивилног друштва. С тим у вези, други дан посете био је резервисан за дружење са директорком Шведске агенције за младе и организације цивилног друштва - MUCF, госпођом Лeном Ниберг. Ниберг нам је представила концепт омладинске политике у Шведској и говорила о приликама за финансијску подршку- грантовима за организације цивилног друштва и за младе којима руководи Агенција кроз различите програме.
На фики са Олоф Палме центром
Правци развоја градова и општина у Шведској: аутономија као кључ успеха
Среда је проведена у посети Шведској асоцијацији локалних самоуправа и региона (САЛАР) која је представила механизме доброг управљања буџетом Града Стокхолма и начине на који је осмишљена и на којој почивају јавне политике путем којих се решавају проблеми и развојају потенцијали свеке од општина како Стокхолма тако и краљевине Шведске. Оно што је било крајње интересантно чути у САЛАР-у јесте чињеница да је политичко ангажовање појединаца углавном резервисано за неформални део живота, након радног времена, уз материјалне накнаде које покривају евентуалне састанка и путовања, а да су на позицији политичари као примарно занимање са пуним радним временом своди на микропроценте. Такође, оно што карактерише рад градова и општина јесте велика флексибилност у управљању и отвореност података о средствима која се улажу у локалну заједницу за области од значаја за сваког грађанина. У САЛАР-у ради око 450 особа.
Кровови по мери станара
Квалитетно становање, безбедно животно окружење за суживот у заједници свакако једна од круцијалних питања и политка које све више долазе у фокус. С тим у вези Шведско удружење станара, које броји преко 500.000 чланова спада у пионире организовања грађана по питањима локалних стамбених политика, питањима уређивања садржаја „комшилука“, утицања на очување права становања и слично. Удружење функционише на бази учлањења и спроводи различите активности које су усмерене на заштиту права станара, уређење стамбених проста, активности за децу и одрасле у квартовима зграда.
Национални форум за добровољна удружења
Представља мрежу организација које чини 35 организација чланица попут црвеног крста, верских хуманитарних фондација и удружења. Форум се активно бави јавним политикама, и укључен је у рад различитих радних група на националном нивоу. Форум је представио свој рад и начин на који се заступају организације чланице. Посебан сегмент сесије био је посвећен представљању начина на који се регрутују и селекцтују волонтери, како се волонтерски рад валидира и како се, нарочито млади укључују у пројекте друштвеног одговорног пословања у сарадњи са компанијама и различитим актрима у бизнис сектору.
У општини Екеро
Последњи дан посете делегација Дијалога промена провела је у општини Екеро, предграђу Стокхолма на ком живи око 30.000 становника. Посећена је организација Фолкет хусби која је позната као локално место окупљања житеља за дискусије на различите теме у формату зборова, али и по програмима подршке за младе и одрасле, младе у ризику од социјалне искључености, младе са девијантим понашањима и програмима превенције. Последња у низу посета била је самој Општини, где су представљени начини на које се обични грађани, локално становништво може укључити у доношење одлука, и начине на које општина консултује своје грађане о питањима управљања развојем локалне самоуправе.
Студијска посета реализована је у склопу програма Дијалог промена, који спроводи БОШ са партнерима, уз финансијску подршку Европске Уније.